Czy jesteś igłą w stogu siana na LinkedIn?
[ad_1]
W dobie mediów społecznościowych nie sposób ignorować korzyści płynących z dbania o własny wizerunek w sieci. Dlatego też oczywiste powinno być, że posiadanie dobrze przygotowanego profilu na LinkedIn, platformie społecznościowej stworzonej w celu rozwijania karier, jest kluczowe, by odnieść sukces na dzisiejszym rynku pracy. Największą zaletą platformy jest to, że umożliwia ona:
- strategiczne pozycjonowanie własnej osoby
- budowanie spójnego i profesjonalnego wizerunku w sieci
… przy czym oba są istotnymi elementami poszukiwania pracy!
Chociaż pisaliśmy już obszernie o tym, jak w odpowiedni sposób stworzyć solidny profil na LinkedIn (kliknij tutaj!), jedno pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi: „Jak to wygląda z perspektywy rekrutera?”. A tym samym: „Co mogę zrobić, aby mój doskonale skonstruowany profil był łatwy do znalezienia dla rekruterów?”.
Według Hootsuite LinkedIn ma 1 miliard użytkowników na całym świecie. Niektórzy z nich szukają możliwości rozwoju, inni budują swoje sieci kontaktów, jeszcze inni aktywnie dbają o swoją markę osobistą, a spora część z nich szuka pracy – dokładnie 61 milionów osób, co sekundę odpowiadając na około 140 ogłoszeń o pracę. Co można zrobić, by nie zostać pominiętym w tak ogromnym tłumie?
Perspektywa rekrutera
Co mówią statystyki? Obecnie około 95% rekruterów korzysta z LinkedIn jako głównego narzędzia do pozyskiwania kandydatów. Nasuwa się zatem zasadnicze pytanie: jak to robią? Oto dwa istotne sposoby, których znajomość może być przydatna dla kandydatów:
1. Wyszukiwanie słów kluczowych
Rekruterzy są tylko ludźmi, tak jak każdy z nas. Żaden z nich nie jest w stanie przejrzeć milionów profili w poszukiwaniu idealnego kandydata. Zamiast tego starają się jak najbardziej zawęzić listę. Przydają im się do tego dwa narzędzia:
- filtry wyszukiwania → pasek wyszukiwania na LinkedIn umożliwia filtrowanie osób według ich lokalizacji, obecnego i byłego miejsca zatrudnienia, wykształcenia, branży, a nawet umiejętności!
- operatory wyszukiwania → dodanie cudzysłowu do wyszukiwania pozwoli znaleźć dokładne frazy (wyszukiwarka LinkedIn obsługuje tylko amerykańskie cudzysłowy → ” ”), a użycie operatorów NOT, OR i AND pozwoli uzyskać bardziej sprecyzowane wyniki. Dowiedz się więcej o operatorach wyszukiwania obsługiwanych przez LinkedIn: kliknij tutaj!
Oczywiście doświadczeni rekruterzy używają obu tych narzędzi naraz, aby zminimalizować nakład pracy i zmaksymalizować wyniki!
Jak wykorzystać tę nowo nabytą wiedzę? Upewniając się, że nie zostaniemy pominięci podczas tych szczegółowych wyszukiwań! Według Shally Steckerl, jednej z wiodących rekruterek dla czołowych amerykańskich firm, najważniejsze jest ustalenie, które słowa kluczowe umieścić w swoim profilu. Znajdź ogłoszenie o pracę na preferowanym stanowisku i przeskanuj je pod kątem istotnych słów kluczowych. Możesz nawet dosłownie przeskanować ogłoszenie o pracę za pomocą Jobscan.co, by zaoszczędzić trochę czasu.
Gdy już wiesz, do których słów kluczowych rekruter zawęzi swoje wyszukiwania, powinieneś umieścić te słowa w swoim podsumowaniu zawodowym i innych adekwatnych sekcjach profilu na LinkedIn. Na pewno pomoże to rekruterom Cię odnaleźć!
Uwaga: Upewnij się, że Twoje podsumowanie zawodowe jest napisane w pierwszej kolejności dla człowieka, a następnie na końcu dodaj słowa kluczowe dla algorytmu LinkedIn.
2. Networking
Być może zauważyłeś, że podczas wyszukiwania osób algorytm wskazuje całą listę „Podobnych profili” na panelu bocznym. Jest to kolejna metoda rekruterów na znajdywanie kandydatów: po prostu wyszukują osoby o cechach podobnych do osób, które już znają!
To świetny argument przemawiający za rozwijaniem sieci kontaktów na LinkedIn. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawienie się jako „Podobny profil” warty odwiedzenia sprawi, że ktoś kliknie na Twój profil. A kiedy już ktoś to zrobi, posiadanie dużej sieci kontaktów na LinkedIn (500+ osób) może zaważyć o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, czy odrzucony. Ostatecznie:
- profile z niewielką liczbą kontaktów mogą wyglądać podejrzanie, zwłaszcza jeśli brakuje w nich innych kluczowych informacji
- osoba z dużą liczbą kontaktów sprawia wrażenie specjalisty w swojej dziedzinie, angażującego się w działania swojej społeczności i posiadającego realne doświadczenie
Oto kilka wskazówek, jak budować i utrzymywać sieć kontaktów na LinkedIn:
- bierz udział w konferencjach, wydarzeniach i rejestruj się na kursy, zarówno online, jak i offline → wcześniej dowiedz się czegoś o uczestnikach i prowadzących, aby wspomóc swoje wysiłki w nawiązywaniu kontaktów
- zaproś do sieci kontaktów absolwentów swojej uczelni i wykorzystaj aktywne już kontakty
- wysyłaj tylko spersonalizowane zaproszenia → dodaj odpowiedni call-to-action, na który mogą zareagować
- znajdź złoty środek między zbyt nachalnym a zbyt powściągliwym podejściem
W ostatecznym rozrachunku wszystkie Twoje wysiłki mogą pójść na marne, jeśli Twój profil na LinkedIn będzie nieprofesjonalny i/lub mało zachęcający. Teraz, gdy już wiesz, jak przyciągnąć rekrutera do swojego profilu, upewnij się, że ma on odpowiednią strukturę i prezentuje wszystkie informacje spójnie i schludnie: kliknij tutaj!
Czy masz profesjonalny i dobrze zorganizowany profil na LinkedIn? Nie jesteś pewien?
- Zgłoś się po bezpłatny Raport LinkedIn z oceną wszystkich sekcji Twojego profilu! Wyślij mail na adres Contact@CareerAngels.eu | Temat: Raport LinkedIn
[ad_2]
Source link
Originally posted 2024-04-19 16:00:26.